Na co zwracać uwagę przy wyborze fotelika samochodowego?

Fotelik samochodowy jest produktem, którego głównym zadaniem jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w czasie podróży samochodem. Z fotelików (a później siedzisk) należy korzystać od momentu narodzin dziecka do czasu, w którym jego wzrost osiągnie 150 cm – w tym momencie młody pasażer może już korzystać z trzypunktowych pasów bezpieczeństwa montowanych w samochodach.

 

Każdy rodzic, któremu zależy na jak największym bezpieczeństwie swoich dzieci, powinien zainwestować w dobry fotelik samochodowy. Warto dodać, że posiadanie takiego produktu jest wymagane prawnie. Wybierając fotelik samochodowy nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie chęcią uniknięcia mandatu, ale przede wszystkim dobrem własnych dzieci. W związku z tym warto zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy i cech fotelika, aby upewnić się, że zapewnia on odpowiedni poziom komfortu oraz że uratuje dziecko w razie stłuczki lub wypadku drogowego.

fotelik

Kategoria wagowa fotelika

Podstawową cechą, na którą należy zwracać uwagę wybierając fotelik samochodowy jest jego kategoria wagowa. Jest to istotna informacja mówiąca o tym dla jakich dzieci przeznaczony jest dany produkt. W przypadku najmłodszych dzieci, należy wybierać foteliki kategorii 0 lub 0+, czyli najczęściej są to produkty 0-10 oraz 0-13 kg, chociaż dostępne są specjalne konstrukcje modułowe, które można przystosować do potrzeb dziecka, które z wiekiem urośnie i stanie się cięższe. W przypadku starszych dzieci należy inwestować w foteliki grupy I (9-18 kg) i należy je stosować do około 4 roku ich życia. Grupa II (15-25 kg) oraz III (22-36 kg) obejmuje foteliki dla starszych dzieci.

Certyfikaty i rezultaty testów bezpieczeństwa

Zastanawiając się nad konkretnymi modelami fotelików samochodowych, warto zwrócić uwagę jakie rezultaty osiągnęły one podczas testów bezpieczeństwa. Testy takie przeprowadzane są każdego roku. Jednymi z najbardziej znanych są testy ADAC wykonywane przez ośrodek badawczy z Niemiec. Najlepsze foteliki zapewniające optymalne bezpieczeństwo otrzymują podczas takich testów ocenę 5 gwiazdek. W Internecie można bez problemu znaleźć strony z informacjami na temat rezultatów takich testów uzyskanych przez konkretne modele fotelików. Warto więc inwestować w takie, które uzyskały najlepszy wynik. Innym godnym uwagi testem jest bardzo restrykcyjny Test Plus przeprowadzany przez badaczy ze Skandynawii.

Materiał, z którego wykonano fotelik

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, warto zwracać uwagę na jakość materiału. Obudowa powinna być trwała i odporna na uszkodzenia, które mogą pojawić się w wyniku kolizji drogowej. Nie należy też zapominać o siedzisku i poduszkach, które powinny zapewniać dziecku nie tylko bezpieczeństwo, ale również optymalny poziom wygody w czasie podróżowania autem.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty

Nasza firma posiada w asortymencie najwyższej jakości foteliki w różnych kategoriach wagowych. Posiadają one certyfikaty potwierdzające optymalny poziom bezpieczeństwa, charakteryzują się wysokim poziomem komfortu i trwałości oraz są dostępne w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych.